Strefa wiedzy

Co to jest rekuperacja

Czym jest i na czym polega rekuperacja (MVHR)?

Rekuperacja to nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (Mechanical Ventilation with Heat Recovery). To tak w dużym uproszczeniu bo rekuperacja to dużo więcej i o tym dowiesz się czytając ten tekst.

Rekuperacja sprawia, że w Twoim domu biurze czy innym pomieszczeniu oddychasz świeżym i zdrowym powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń typu kurz, dym z papierosów i wielu innych powodujących problemy zdrowotne i alergie. No tak – za to wszystko przecież odpowiedzialna jest wentylacja. Po co więc instalować rekuperator? Otóż na wstępie napisaliśmy, że rekuperator odpowiada za odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza! Nie ma tu żadnej magii. Wywiewane powietrze z pomieszczeń jest już ogrzane, a rekuperator to ciepło wykorzystuje do ogrzania świeżego powietrza! Powoduje to znaczne zmniejszenie wydatków na ogrzewanie w sezonie grzewczym. Od kiedy do kiedy „grzejesz w domu”? No właśnie! Przynajmniej osiem miesięcy w roku i to optymistycznie patrząc grzejesz. Z rekuperacją Twoje koszty związane z ogrzewaniem znacznie spadną! Jak bardzo?

Jak działa rekuperacja i czy można zamontować w już istniejącym budynku?

Rekuperator to urządzenie, które nawiewa, wywiewa i filtruje powietrze. Zatem potrzebna jest czerpnia oraz wyrzutnia powietrza oraz kanały rozprowadzające i pobierające powietrze z budynku. Rekuperację najlepiej uwzględnić na etapie projektu lub budowy domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie by rekuperator zainstalować w już istniejącym budynku. Nasza firma wykonuje odpowiednie projekty oraz posiada doświadczenie pozwalające instalować rekuperację w praktycznie każdym budynku!

Warto zaznaczyć, że uwzględnienie rekuperacji na etapie projektu eliminuje konieczność budowania kominów wentylacyjnych.

Najlepiej gdy do dyspozycji mamy nieużytkowe poddasze, ale rekuperator możemy zainstalować w kotłowni, garażu, schowku, a także w pomieszczeniu gospodarczym. Należy jednak pamiętać, że rekuperator nie jest urządzeniem bezszelestnym.

Problemy, które rozwiązuje rekuperacja

Wybierz interesujący Cię temat i przejdź do jego rozwinięcia:

Kondensacja pary wodnej
Pleśń w domu (Jak się jej pozbyć, skąd się bierze)
Astma & alergie
Lotne związki organiczne w powietrzu

Masz pytania? Jesteśmy dla Ciebie!

Zadzwoń do nas, a chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z rekuperacją oraz klimatyzacją.